Kalėdų dovanos vaikams: ar visus atžalų norus reikia išpildyti?

 

Nereikia nuo vaikų slėpti, jei brangiai dovanai šeimos biudžete nepakaks lėšų – tokioje situacijoje visuomet gelbsti dialogas, o bandančius išsisukinėti tėvus vaikai puikiai atpažįsta. Taip portalui LRT.lt sako vaikų psichologė Violeta Pilipuitienė. Šeimos psichologas Ričardas Pabiržis teigia, kad kai kada itin brangiomis dovanomis tėvai išperka juntamą kaltę – tai signalas, kad santykiai su vaiku nėra geri.  

Dovanomis nereikia pataikauti vaikui

Tėvai tikrai neturi pataikauti vaikams, net jei kalbama apie didžiąsias metų šventes, LRT.lt sako šeimos psichologas Ričardas Pabiržis. Pasak jo, tėvai savo atžaloms turi dovanoti tai, ką leidžia finansinės galimybės, be to, apie dovanas, jų kilmę ir atsiradimą reikia kalbėtis anksčiau, ne tik šventėms atėjus.

„Kalėdų dovanos neturi būti pataikavimas vaikui, tėvai neprivalo verstis per galvą. Aišku, yra tėvų, kurie iš anksto pradeda taupyti, planuodami vaikui brangią dovaną. Galbūt taip tėvai išperka juntamą kaltę, o tai jau signalizuoja ne itin gerus santykius“, – teigia psichologas.

R. Pabiržio tvirtinimu, per šventes, kaip ir kasdien, reikalingas dialogas: „Sunku nenuliūdinti 2–3 metų vaiko, tačiau 10 metų atžala jau sąmoninga, auganti asmenybė, su kuria galima pasikalbėti. Dovanos neturi sukelti šeimoje žemės drebėjimo, o jei sukelia, tai atspindi nekaip susiklosčiusią situaciją. Tėvai, nerimaujantys, kaip sudurs galą su galu nupirkę vaikui brangų daiktą, turi suprasti, kad tai problema. Ir ji atsiradusi ne šiandien, o anksčiau. Geriausias sprendimas visuomet yra kompromisas – reikia kalbėti, ko norime ir ką galime sau leisti.“

Paklaustas apie atvejus, kai vaikams dovanojami pinigai, R. Pabiržis tikina, kad tai nėra taip jau blogai. „Pinigai yra energija, įkrauta baterija, kurią galima sumaniai panaudoti. Galbūt kartais net geriau padovanoti vaikams pinigų, o ne pasenusį ir nereikalingą žaislą. Tačiau čia svarbiausia intencija, kuri akcentuojama – su kokiu atviruku pinigai bus padovanoti, koks bus išsakytas palinkėjimas ir pan. Jei tam tikra suma tiesiog paduodama vaikui, nėra gerai. Tačiau jei išsakoma viltis, kad bus susitaupyta norimai kelionei, tai puiku, tai jau lavinimas. Taigi visuomet svarbu prieiga prie vaiko“, – pabrėžia šeimos psichologas.

Šventės – laikas parodyti meilę, o ne drausminti

Vaikų psichologė Violeta Pilipuitienė portalui LRT.lt teigia, kad brangių dovanų pirkimą vaikams tėvai turi gerai apsvarstyti: „Reikia apgalvoti šeimos biudžetą – ar tikrai bus įmanoma vaikui nupirkti, pavyzdžiui, brangų išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį. Beje, su jaunesniais, ikimokyklinio amžiaus vaikais sunku aptarti dovanų vertės klausimus, nes tokio amžiaus vaikai dar tiki Kalėdų Seneliu. Tačiau jei vaikai vyresni ir žino, kad Kalėdų Senelio funkciją atlieka tėvai, dovanas galima aptarti.“

Pasak V. Pilipuitienės, jei tėvai nujaučia, kad įspūdingoms dovanoms lėšų neužteks, išsisukinėti iš situacijos meluojant vaikams nereikia. „Vaikai puikiai jaučia, kai tėvai nėra nuoširdūs. Tokiu atveju derėtų vaikui pasakyti: suprantame, kad nori šio daikto, tačiau tokio pirkinio dabar  negalime sau leisti. Galima pasiūlyti vaikui pradėti taupyti trokštamam daiktui ir jį įsigyti kiek vėliau arba tiesiog išsirinkti pigesnę dovanėlę“, – pataria specialistė.

Šventės, akcentuoja V. Pilipuitienė, yra laikas rodyti vaikams meilę ir diegti vertybes: „Jei prieš Kalėdas tėvai demonstruoja vien vartotojišką elgesį, labai didelį dėmesį skiria dovanų pirkimui, Kūčių stalo ruošimui, dėl to tampa susierzinę ir sunerimę, tai vaikai tikrai nesupras Kalėdų švenčių prasmės ir nepajus kalėdinės nuotaikos. Prieš šventes siūlyčiau tėvams pagalvoti, kokį pavyzdį norisi suteikti atžaloms. Jei norisi parodyti, kad tai meilės ir šilumos šventės, tai tokius kartais varginančius dalykus, kaip dovanų paieškos ar stalo ruošimas reikėtų susiplanuoti iš anksto, kad visas pasiruošimas šventėms vyktų be streso ir įtampos.“

Šventės neturi tapti proga drausminti vaikus, priduria psichologė. „Jokiu būdu negalima sakyti: negausi tokios ar tokios dovanos, nes buvai blogas. Vaiko auklėjimui tėvai turi visus metus, bet šventės tam tikrai netinka. Jei vaikas negaus dovanos, dėl to kad jis buvo „blogas“, jis tai labai skaudžiai išgyvens, toks tėvų sprendimas vaikui būtų tikra tragedija“, – tvirtina V. Pilipuitienė.

Paklausta, ar šiuolaikiniai vaikai nori itin brangių dovanų, psichologė teigia, kad nebūtinai: „Žinoma, visus mus veikia reklama. Net suaugusieji kartais sunkiai jai atsispiria, ką bekalbėti apie vaikus. Tačiau mažųjų pageidavimai būna labai įvairūs, kartais vaikai geidžia labai paprastų ir nebrangių dovanų“.

Jei per Kalėdas ar kitas šventes tėvai nusprendžia dovanoti savo atžaloms išmaniuosius įrenginius, nereikėtų pamiršti ir kelių taisyklių. „Jei vaikas dovanų gauna kompiuterį ar planšetę, yra rizika, kad jis praleis itin daug laiko šiais daiktais besinaudodamas. Tėvai, įteikdami tokią dovaną vaikui, turėtų susitarti, kaip ja bus naudojamasi, kiek laiko per dieną ir pan. Tėvai turėtų padėti vaikams laikytis kartu numatytų susitarimų. Jei tėvai bus nuoseklūs prižiūrėdami taisyklių laikymąsi, grėsmių, kurias kelia pernelyg didelis išmaniųjų įrenginių naudojimas bus galima lengvai išvengti“, – paaiškina V. Pilipuitienė.

Lrt.lt

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode