Varniai – Žemaitijos širdis

 

„Visada didžiuojuosi, kad gimiau Varniuose. Ir  kai manęs paklausia, kas iš tikrųjų yra Žemaitijos širdis – Telšiai ar Varniai, atsakau, kad Telšiai yra Žemaitijos sostinė, o Žemaitijos širdis – neabejotinai Varniai“, – sakė į rugpjūčio 19–20 dienomis Varniuose vykusias Žemaičių vyskupystės įsteigimo 600 metų jubiliejaus iškilmes  atvykusi Seimo narė Rimantė Šalaševičiūtė.

Širdyje išsaugota istorija

„Kiekvienas sugrįžimas į Varnius man yra reikšmingas susitikimas su tomis dienomis, kai čia gyvenau. Atgyja visi vaikystės prisiminimai, – išgyvenamais jausmais dalijosi politikė, kurią čia gyvenantys žmonės saviške kaip vadino, taip ir vadina.  – Mano vaikystėje Švento Aleksandro bažnyčioje buvo baldų sandėlis.  Vėliau – „Masčio“ gamyklos filialas. Prisimenu, tėvukas pasakodavo, kad tuo laiku, kai čia buvo baldų sandėlis, tebestovėjo gražus altorius. Vėliau, kiek suprantu, jis buvo išardytas. Dabar Šv. Aleksandro bažnyčia yra atgimusi visu savo grožiu.“

Rimantė Šalaševičiūtė neslėpė jaudulio, kurį sukėlė į jos gimtąjį miestelį susirinkusi žmonių minia, ko gero iš visos Lietuvos suvažiavę vyskupai ir kunigai.

„Bendravau su varniškiais ir širdyje jutau ilgesį, kad gyvenu nebe čia, – sakė Rimantė. –Smagu, kad Telšių rajono savivaldybė, Vyriausybės, Telšių vyskupija, ypač Varnių parapija viską labai kruopščiai apgalvojo ir surengė ypatingai gražią šventę. Manau, per ją didžioji dalis susirinkusiųjų pirmą kartą išgirdo visą Varnių istoriją nuo Žemaičių vyskupystės įkūrimo. Juk dauguma jų net nežinojo, kuo Varniai reikšmingi Žemaitijos ir visos Lietuvos istorijai ir kultūrai. Ir aš pati, nors apie Varnius žinojau nemažai, daug naujo išgirdau. Ypač šeštadienio mišiose, per kurias Telšių vyskupas Jonas Boruta, sakydamas pamokslą, apžvelgė visą Žemaičių vyskupystės istoriją.“

Didžiausi Rimantės mokytojai, supažindinę su Varnių istorija buvo močiutė – mamos mama. Ji buvo pradinių klasių mokytoja, didelė lietuvybės puoselėtoja, lietuviškų vakarų iniciatorė.

Kitas mokytojas – Rimantės tėvukas. Būdamas apsiskaitęs žmogus, jis stengėsi savo žinias perduoti ir vaikams. „Be abejo, labai daug Varnių istorijos faktų sužinojau mokydamasi Varnių vidurinėje mokykloje iš mokytojos Jadvygos Dzendzeletaitės. Kadangi Varnių kunigų seminarijoje mokėsi nemažai mūsų literatūros kūrėjų, nemažai žinių mums suteikdavo lietuvių kalbos mokytoja Vlada Vengrienė“, – prisiminimais dalijosi Seimo narė.

Didelės programos baigiamasis renginys

„Rugpjūčio 18-19 dienomis vykusios iškilmės yra 2009 metais patvirtintos Žemaičių krikšto 600-osioms metinėms skirtos programos, prasidėjusios 2014 metais, yra baigiamasis  renginys, kurį organizavome kartu su Telšių vyskupija“, –  sakė Telšių rajono meras Petras Kuizinas.

Žemaičių krikštas truko trejus metus, o Konstancos susirinkime vienintelį kartą Bažnyčios istorijoje ne popiežiaus, bet susirinkimo valia 1417 m. įkurta savarankiška, nepriklausoma nuo vokiečių ordino Žemaičių vyskupystė. Tai buvo viena reikšmingiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės tarptautinių politinių pergalių, padariusių esminę įtaką visai Lietuvos istorijai, – Žemaičių vyskupystės įkūrimą primena meras. – Per savo gyvavimo laikotarpį 1417–1926 m. Žemaičių vyskupystė suvaidino svarbų vaidmenį puoselėjant Lietuvos valstybingumo idėją, išsaugant lietuviškąją tapatybę ir XX a. pradžioje atkuriant Lietuvos valstybę. Vyskupystės Varniuose įkūrimas ir pirmojo vyskupo Motiejaus iš Vilniaus įšventinimas 1417 m. spalio 24 d. tapo žymia data Lietuvos istorijoje.“

Paskutinė pagoniška Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemė – Žemaitija – krikštyti pradėta 1413 m. Po ketverių metų įkurtos Žemaičių vyskupystės centras buvo Medininkuose, dabartiniuose Varniuose.

Šventė prasidėjo šv. Mišiomis Varnių Šv. apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčioje – Senojoje katedroje. Per visą naktį joje vyko Švč. Sakramento adoracija. Kaip teigia meras, visuose renginiuose dalyvavo labai daug varniškių, telšiškių ir svečių iš kitų miestų.

Menine programa „Palaimingoji krikšto šviesa“ susirinkusiems Varnių aikštėje prie Šv. Aleksandro bažnyčios vyskupijos istoriją peržvelgė kino ir teatro aktorės Virginija Kochanskytė ir Vaida Bičkutė, renginių vedėjas Marijus Budraitis, berniukų ir jaunuolių choras „Dagilėlis“ iš Šiaulių.

Į susirinkusiuosius gimtąja žemaičių tarme kreipėsi rajono meras Petras Kuizinas. „Minėjimas rodo, kad žemaičiai visuomet buvo stiprūs, atkaklūs, nuoseklūs sprendimuose ir ištikimi savo tikėjimui“, – kalbėjo meras.

Žemaičius garbingo jubiliejaus proga sveikino Seimo pirmininkas Viktoras Pranskietis.  Pabūti kartu maldoje atvyko Seimo pirmininko pavaduotoja Rima Baškienė, Seimo nariai Valentinas Bukauskas, Petras Gražulis, Povilas Urbšys, Monika Navickienė ir varniškiams nuo vaikystės pažįstama Rimantė Šalaševičiūtė, Žemaitijos rajonų savivaldybių vadovai. Žemaičius pagerbė ir Izraelio ambasadorius Amiras Maimonas.

Vidurdienį Varnių miestelį sudrebinantis būgnų gaudesys pakvietė į iškilmingas šv. Mišias ir Švč. Sakramento procesiją į Senąją katedrą. Mišias aukojo apaštalinis nuncijus Lietuvai arkivyskupas Pedro Lopez Quintana ir Lietuvos vyskupai.

Iškilmėse dalyvavo Telšių vyskupijos  parapijose dirbantys kunigai, svečiai iš kitų vyskupijų. Žemaičius apsilankymu pagerbė dvi Telšių rajono savivaldybės miestų partnerių delegacijos iš Lenkijos. Sveikinimo laiškus atsiuntė prezidentė Dalia Grybauskaitė. Sveikinimo laišką žemaičiams per Telšių vyskupijos vyskupą Joną Borutą perdavė prieš kelias dienas Žemaitijos sostinėje apsilankęs premjeras Saulius Skvernelis.

Genovaitė Paulikaitė / manokrastas.lt

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode