Mažeikiškių patirtis Vyriausybės projekte – neįkainojama

 

Rugpjūčio 21–25 dienomis Vilniuje, valdžios institucijose, būta jaukaus ir jaunatviško klegesio – čia vyko nacionalinis projektas „Moksleiviai – į Vyriausybę“, kuriame gabiausi ir veikliausi Lietuvos mokiniai turėjo galimybę iš arti pamatyti valdžios kasdienybę. Šiame projekte dalyvavo ir du veiklūs mažeikiškiai – Gabrielius Buzas ir Vytenis Fuks, kurie sutiko pasidalinti savo įspūdžiais ir neįkainojama patirtimi.

Valdžios darbas – iš arti

Šią vasarą 30 gabiausių ir aktyviausių Lietuvos moksleivių dalyvavo projekte, kurio tema – „Išvykstu, kad sugrįžčiau“. Susirinkusieji diskutavo apie jaunimo emigracijos problemas, ieškojo sprendimo būdų. Per šias dienas jaunuoliai apsilankė Vyriausybės kanceliarijoje, ministerijose, kitose valstybės institucijose. Aktualias šalies problemas sprendė kartu su premjeru ir ministrais, stebėjo Vyriausybės posėdį, dalyvavo įvairiuose susitikimuose, kuriuose kartu su įvairių sričių specialistais diskutavo kaip išspręsti kai kurias opias šalies problemas.

Naudingi ryšiai ir šviesi ateitis

Šiemet Merkelio Račkausko gimnaziją baigęs Gabrielius Buzas teigė, jog projekte susirinko be galo veiklūs jaunuoliai, kurių dėka Lietuvai nusimato šviesi ateitis: „Į šį projektą suvažiavo toks jaunimas, kad kartais darėsi net nejauku. Kai kurie žmonės tarsi visa tuo dega. Ir kartu uždega ir tave.“ Jam antrina taip pat šiemet „Gabijos“ gimnaziją baigęs Vytenis Fuks, kuris teigė, jog projekto metu svarbiausi patirti dalykai – naujos žinios ir naudingos pažintys: „Su dalyviais per savaitę labai susibendravome, tikiuosi šie ryšiai išliks.“

Daug įvairios veiklos

Kadangi projekto dienotvarkė buvo gana įtempta, suplanuota daug susitikimų ir kitokios institucinės veiklos, mažeikiškiai teigė, jog laiko švaistyti neteko. G. Buzas pasakojo, kad buvo daug grupinio darbo: „Daug dirbome komandose, grupėse, stengėmės plėsti savo akiratį ir į viską pažiūrėti iš įvairių, kartais netikėtų, kampų. Baigiamajai užduočiai turėjome atlikti tiriamąjį darbą jaunimo emigracijos tema: turėjome analizuoti jau esamas valdžios, žiniasklaidos ir visuomenines iniciatyvas bei pateikti realių naujų pasiūlymų, kaip mažinti žmonių, išvykstančių iš Lietuvos, skaičių. Tai buvo sunkiau nei tikėjausi, nes sugalvoti kažkokią gerą idėją, kuri būtų patraukli, įgyvendinama ir derėtų su visa teisine sistema yra ne dienos ir ne savaitės darbas.“

Galimybė sutikti įdomių asmenybių

„Moksleiviai – į Vyriausybę“ metu buvo galima pabendrauti su žmonėmis, kurie turi savo išskirtinių patirčių, galinčių padėti formuoti jauno žmogaus pasaulėžiūrą ir tuo pačiu padėti spręsti valstybės problemas. V. Fuks dalinosi įspūdžiais: „Per projektą teko susitikti su daug įdomių žmonių, kaip premjeras, ministrai, „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas, žurnalistė Rita Miliūtė ir daugiau, tačiau labiausiai nustebino ir viršijo lūkesčius apsilankymas Nacionalinėje mokėjimų agentūroje. Prieš vykdamas ten buvau nusiteikęs pamatyti labai neįdomią, vien biurokratija užsiimančią įstaigą. Tačiau įstaigos vadovas papasakojo, kad savo veikoje naudoja kelis robotus, atliekančius paprastas funkcijas kompiuteriu, taip pat planuojama pasitelkti palydovus ir nuotraukomis iš kosmoso tikrinti, ar ūkininkams priklauso ES parama.“

G. Buzas irgi turėjo ką prisiminti: „Per šias kelias dienas veikiausiai susipažinau su daugiau žmonių nei per visus šiuos metus, be to turėjau galimybę diskutuoti įvairiausiomis temomis: švietimo, jaunimo politikos, kibernetinio saugumo, darbo saugos, ir t.t. Mes su kolege buvome paskirti į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją, tad klausimai būtent šia tema projekto metu mums aktualiausi. Susitikome su ministru L. Kukuračiu, viceministru  E. Bingeliu, Valstybinės darbo inspekcijos vadovu ir darbuotojais, dalyvavome jų atliekamame reide, diskutavome su “Lietuvos energija” generaliniu direktoriumi D. Masiūnu, „Hanner” vadovu A. Anuliu, krepšininku L. Kleiza… Viską išvardyti turbūt būtų sunku, bet įvyko daugiau nei 15 įvairių pokalbių, paskaitų, diskusijų ir dirbtuvių, kuriuose privalėjome kritiškai ir analitiškai mąstyti.

Projektas – visapusiškai naudingas

Jaunieji mažeikiškiai abu kaip susitarę teigė, jog Vilniuje, valdžios apsuptyje praleistos dienos buvo be galo naudingos ir atnešė neįkainojamos patirties. G. Buzo teigimu, šis projektas padėjo į situaciją pažvelgti visai kitomis akimis: “Moksleiviai – į Vyriausybę” buvo akis atveriantis projektas. Neretai galvojame, kad smulkesnėse valstybinėse institucijose dirbantys žmonės yra kažkokie antžmogiai, o Vyriausybės tarnautojai nieko neveikia. Turėjau galimybę pamatyti, kad iš tikrųjų yra visai kitaip.“ Gabrielius pasidžiaugė, kad teko sutikti nuoširdžių ir atsidavusių žmonių: „Pačioje kanceliarijoje dirba labai įvairūs žmonės. Pagrindinis projekto kuratorius Kęstutis Butvydas, LRV dirbantis su viešaisiais ryšiais, savaitę buvo ne tik puikus vadovas, kuriam rūpi jauni žmonės: nuo pat pirmos dienos jis tapo mūsų draugu ir gyveno kartu. Grįžau namo su daug sulaužytų stereotipų, begale naujų ryšių ir įspūdžių“, – teigė G. Buzas.

V. Fuks išsakė labai panašią nuomonę: „Tokie projektai yra galimybė pamatyti Vyriausybės vidinį gyvenimą, jo tempą. Susitikimai su ministrais, pokalbiai, diskusijos padeda geriau suvokti, kokie valdžios užmojai, vizija, kaip jie stengiasi įgyvendinti tai, ką užsibrėžė. Svarbiausia, žinodamas kokie procesai vyksta Vyriausybėje tampi kantresnis, nes supranti, kad ir kaip norėtum vieno ar kito naujo sprendimo, reformos, nėra taip paprasta tai įgyvendinti.“

Kristina PETRAUSKAITĖ

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode